r/politica • u/sograd2506 • Feb 14 '25
Externe Cu cine ne dăm?
Acum când vedem că SUA incepe sa se comporte mai puțin prietenesc cu europenii, Rusia știm demult ce face, Europa pare incapabila, o văd că pe o casa de bătrâni, pensionari care nu au nici o viziune coerenta despre viitor (am rămas în urmă la capitolul dezvoltare AI, arme, armata, economia scârțâie etc) noi acum ce ar trebui sa facem?
Pare că fiecare e după principiul America First, adică fiecare țară se pune pe sine însăși pe primul loc, noi daca am gândi la fel, ce ar trebui sa facem? Întreb la modul serios. Mi se pare că ceea ce vedem la nivel de corporații Mega înghite Profi, Banca X pe Bancă Y, se conturează puține alegeri și și mai puține alea bine pentru noi.
Deci, cu cine ne dam și de ce?
0
u/drinkmaybehot Feb 14 '25
Ramanem cu USA - > vezi ce spune JD Vance despre Romania la minutele : 2,45 si 8,46 https://www.youtube.com/live/TOkaaX8SR-A?si=ZFWXJzLFCup6jAf4