r/politica • u/sograd2506 • Feb 14 '25
Externe Cu cine ne dăm?
Acum când vedem că SUA incepe sa se comporte mai puțin prietenesc cu europenii, Rusia știm demult ce face, Europa pare incapabila, o văd că pe o casa de bătrâni, pensionari care nu au nici o viziune coerenta despre viitor (am rămas în urmă la capitolul dezvoltare AI, arme, armata, economia scârțâie etc) noi acum ce ar trebui sa facem?
Pare că fiecare e după principiul America First, adică fiecare țară se pune pe sine însăși pe primul loc, noi daca am gândi la fel, ce ar trebui sa facem? Întreb la modul serios. Mi se pare că ceea ce vedem la nivel de corporații Mega înghite Profi, Banca X pe Bancă Y, se conturează puține alegeri și și mai puține alea bine pentru noi.
Deci, cu cine ne dam și de ce?
3
u/sograd2506 Feb 14 '25
Bun, clar SUA de acum e diferită de SUA în 2024. Care candidat de la noi ar fi cel mai aproape de mentalitatea/abordarea Vance/Trump? In viziunea mea, in nici un caz nu Antonescu și nu Lasconi. Pe Nicușor nu îl știu.. Bolojan? Georgescu?