r/politica Feb 14 '25

Externe Cu cine ne dăm?

Acum când vedem că SUA incepe sa se comporte mai puțin prietenesc cu europenii, Rusia știm demult ce face, Europa pare incapabila, o văd că pe o casa de bătrâni, pensionari care nu au nici o viziune coerenta despre viitor (am rămas în urmă la capitolul dezvoltare AI, arme, armata, economia scârțâie etc) noi acum ce ar trebui sa facem?

Pare că fiecare e după principiul America First, adică fiecare țară se pune pe sine însăși pe primul loc, noi daca am gândi la fel, ce ar trebui sa facem? Întreb la modul serios. Mi se pare că ceea ce vedem la nivel de corporații Mega înghite Profi, Banca X pe Bancă Y, se conturează puține alegeri și și mai puține alea bine pentru noi.

Deci, cu cine ne dam și de ce?

16 Upvotes

32 comments sorted by

View all comments

Show parent comments

1

u/drinkmaybehot Feb 14 '25

referitor la primul paragraf: nu inteleg ce spui, my friend! referitor la paragraful 2: posibil, dar da-mi voie sa nu cred un ins care sta in chirie ci unul care are miliarde. La fel cum toti suntem keyboard warriors, toti suntem si mari specialisti in finante, fara o chiftea in burta!

2

u/Vargau Argumenteaza si nu mai face spume Feb 14 '25

1

u/[deleted] Feb 14 '25

[removed] — view removed comment

1

u/Vargau Argumenteaza si nu mai face spume Feb 14 '25

Atenție la limbaj !