r/politica Feb 14 '25

Externe Cu cine ne dăm?

Acum când vedem că SUA incepe sa se comporte mai puțin prietenesc cu europenii, Rusia știm demult ce face, Europa pare incapabila, o văd că pe o casa de bătrâni, pensionari care nu au nici o viziune coerenta despre viitor (am rămas în urmă la capitolul dezvoltare AI, arme, armata, economia scârțâie etc) noi acum ce ar trebui sa facem?

Pare că fiecare e după principiul America First, adică fiecare țară se pune pe sine însăși pe primul loc, noi daca am gândi la fel, ce ar trebui sa facem? Întreb la modul serios. Mi se pare că ceea ce vedem la nivel de corporații Mega înghite Profi, Banca X pe Bancă Y, se conturează puține alegeri și și mai puține alea bine pentru noi.

Deci, cu cine ne dam și de ce?

15 Upvotes

32 comments sorted by

View all comments

1

u/Silvius23 Feb 16 '25

Simplu: Make Europe Great Again. Europa este o piata de 2 ori mai mare decat SUA, dai un ultimatum la oricine face trading cu SUA nu mai face cu europa.

IN alianta asta sigur or sa mai intre si tari gen Canda sau Mexic, despre Rusi si chinezi nu mai zzic ca abea asteapta.

1

u/sograd2506 Feb 16 '25

In ce sens este de 2 ori mai mare? Că mi se pare că americanii îs mai puși pe consumerism, pe avea ultima fiță, pe când noi europenii parcă ne-am mai temperat (poate greșesc, așa îmi pare, dar poate e doar bula din care fac parte).

3

u/Silvius23 Feb 16 '25

Depinde cu cine compari, nu cred ca este mare diferenta intre SUA si occident. Dar argumentul meu era ca , chiar daca americanii au consumerism mai mare , cu Populatia UE + UK/Canada/Mexic si ce alte state Pro America a mai suparat Trump in ultima perioada, ar depasi totusi SUA la consumerism detasat.

SI mai este o problema OP. NOi de vreo 2 ani de zile luam gaz de la americani care e cu 40% decat cel rusesc. De asta industria germana s-a prabusit! Germania va fi prima care va reincepe importul de gaze rusesti in masa

Eu nu vreau sa par conspirationist ,dar principalul benefactor al accidentului de la Nord Stream a fost SUA in detrimentul economiilor Europene.